Powrót na dachy

Powrót na dachy

W czasie kiedy sporą część życia usiłuje się „upchnąć” w wirtualu, Komisja ds. Mediów, poniekąd paradoksalnie, jako pierwsza po pandemicznej przerwie spotyka się w realu.

W tarnowskiej Kurii Diecezjalnej 3 września 2020 roku spotkali się członkowie Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Poprzednie posiedzenie odbyło się 12 marca br., czyli niejako na samym progu spowodowanego wirusem Covid-19 lockdownu. Wrześniowym posiedzeniem komisja medialna poniekąd inauguruje wznowienie synodalnych prac w tradycyjnej formie.

Zgromadzeni wyrazili radość z samego faktu spotkania po tak długiej pandemicznej przerwie. Zauważyli też, iż pandemia ogromnie uwypukliła rolę i znaczenia mediów, zwłaszcza elektronicznych, dzięki którym w czasie, kiedy „zamarło” wszelkie życie publiczne, można było uczestniczyć w życiu religijnym. Świadomość tego staje się dodatkowym bodźcem do jeszcze większego angażowania się tak w pracę mediów, jak i w Synod.  Synodalna komisja medialna została personalnie wzmocniona. Ksiądz Jan Bartoszek, nowy dyrektor radia RDN, otrzymał nominację na konsultora tejże Komisji. Ksiądz Dyrektor zadeklarował otwartość diecezjalnej rozgłośni na powrót na jej fale audycji synodalnych. Formuła audycji będzie jeszcze ustalana. Członkowie Komisji wyrazili również gotowość włączenia się w przygotowanie materiału audiowizualnego prezentującego i przybliżającego media diecezjalne. Jego realizacji podjęła się diecezjalna telewizja Synaj.tv. Taki film może być użyteczny także jako pomoc dla katechetów, którzy w ramach zajęć chcieliby zauważyć Dzień Środków Społecznej Komunikacji; przypada on, jak wiadomo, w trzecią niedzielę września – w roku 2020 będzie to 20 września.

Można rzec, iż wraz z wrześniowym posiedzeniem Komisja ds. Mediów, a poniekąd cały Synod, symbolicznie powraca na dachy – staje się znów widoczny w przestrzeni publicznej.